Make-or-Buy Analysis

Write my research paper
Read Case Study 1: Make-or-Buy Analysis (pp. 111-112) at the end of Chapter 5. In a two- to three- page paper (not including the title and reference pages), respond to the items addressed below. Make sure your responses are complete and thorough. In addition to your responses, you will be graded on the accuracy of your calculations.Your task in this assignment is to assist the director of Wuksachi Restaurant to make a decision. Prepare an analysis showing what the total cost and the cost per dinner roll would be under each of the two alternatives given in the case study. Assume that 150,000 dinner rolls are needed each year.In your analysisYou must cite and reference the textbook and at least two other scholarly sources. Your paper must be formatted according to APA style as outlined in the Ashford Writing Center.case study 1:“In my opinion, we ought to stop making our dinner rolls and accept that outside supplier’s offer,” said Mary, managing partner at Wuksachi Restaurant. “At a price of 15 cents per dinner roll, we would be paying 50 cents less than it costs us to bake the bread in-house. Since we use 150,000 rolls a year, that would be an annual cost savings of $75,000,” Wuksachi’s actual cost to prepare these dinner rolls is shown below (based on 150,000 dinner rolls per year):Direct material$20,500Direct labor$36,200Variable overhead$20,800Fixed overhead ($2.80 general company overhead, $1.60 depreciation, and $0.75 supervision)$20,000Total cost per roll$0.65A decision about whether to make or buy the bread is especially important at this time, since the oven used to make the bread is completely worn out and must be replaced. The choices facing the restaurant are as follows:The new baking oven would be more efficient than the oven that Wuksachi Restaurant has been using and, according to the manufacturer, would reduce direct labor and variable overhead costs by 20 percent. The restaurant would use the space now being used to produce the rolls for storage and an additional refrigerator.Your task:(Ojugo 111-112)Ojugo, Clement. Practical Food and Beverage Cost Control, 2nd Edition. Cengage Learning, 20090331. VitalBook file.The citation provided is a guideline. Please check each citation for accuracy before use.Purchase the answer to view it
This is property of essayprince.net. We are the first stop for all students Buying research papers online. Our paper writing service is second to none. Come and Buy research papers online here, TODAY

Calculate your paper price
Pages (550 words)
Approximate price: -
Paper format
  • 275 words per page
  • 12 pt Arial/Times New Roman
  • Double line spacing
  • Any citation style (APA, MLA, Chicago/Turabian, Harvard)

Try it now!

Calculate the price of your order

Total price:
$0.00

How it works?

Follow these simple steps to get your paper done

Place your order

Fill in the order form and provide all details of your assignment.

Proceed with the payment

Choose the payment system that suits you most.

Receive the final file

Once your paper is ready, we will email it to you.

Open chat
1
Hello Good Friend
40% OFF on your Assignments.
How can we help you today?

Order your essay today and save 20% with the discount code TWENTYTWENTY50